BLOG PL Jak przygotować swoją organizację na skutki światowego kryzysu zdrowia psychicznego? 

W obliczu niezwykłych wyzwań dla zdrowia psychicznego na całym świecie, organizacje coraz bardziej dostrzegają kluczową rolę dobrostanu pracowników. Globalny wzrost problemów zdrowia psychicznego, szczególnie nasilony przez czynniki takie jak pandemia COVID-19, podkreśla konieczność wprowadzenia proaktywnych strategii. Wiele firm już zdaje sobie sprawę z istoty tego zagadnienia i rozpoczęło promowanie zdrowia psychicznego w swoich strukturach.

Możemy zadbać o naszych pracowników i chronić naszą organizację, wdrażając strategie, które stanowią potężne narzędzie wsparcia dla zdrowia psychicznego pracowników oraz promowania długoterminowej, zrównoważonej działalności.

Skala kryzysu zdrowia psychicznego na świecie

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport w 2022 roku dotyczący kryzysu zdrowia psychicznego na całym świecie. Przegląd ujawnił wzrost wyzwań i niewystarczalność wsparcia w tym sektorze. Niewystarczająca opieka, stygmatyzacja i wzrost stresu to tylko kilka przykładów trudności, z którymi obecnie się borykamy. Zaburzenia zdrowia psychicznego w tym lęki, depresja i wypalenie zawodowe, mają głębokie konsekwencje zarówno dla jednostek, jak i miejsc pracy. 

Wykorzystanie systemu Cornerstone do wdrożenia strategii organizacji

Cornerstone oferuje kilka elastycznych narzędzi, które mogą być dostosowane do strategii Twojej organizacji. System ten stanowi kompleksowe rozwiązanie, które nie tylko dostarcza wglądu, ale także upraszcza i ulepsza doświadczenie użytkownika.

Dzięki szerokiemu zakresowi modułów i elastyczności rozwiązania, jest wysokie prawdopodobieństwo, że może ono dostosować się do większości obecnie istniejących strategii na rynku.

Tradycyjnie, planowanie sukcesji skupiało się głównie na identyfikowaniu i rozwijaniu przyszłych liderów w organizacji. Choć nadal jest to istotne, szersze spojrzenie może przynieść znaczące korzyści w radzeniu sobie z wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym, takimi jak wzrost absencji, wyższe wskaźniki rotacji pracowników i obniżona produktywność.

Dodatkowo, oprócz ról kierowniczych, planowanie sukcesji może pomóc w identyfikacji pracowników o wysokim potencjale w obszarach takich jak promowanie zdrowia psychicznego i wsparcie dla kolegów.

Stygmatyzacja związana z problemami zdrowia psychicznego często powoduje, że pracownicy unikają szukania pomocy lub nie ujawniają swoich trudności, dlatego organizacje muszą tworzyć wspierające środowiska. Podejmowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego i posiadanie zestawów narzędzi wsparcia może pomóc zniwelować stygmatyzację problemu i przyczynić się do zapobiegania takiemu stanowi rzeczy.

kryzys zdrowia psychicznego

Wpływ Learning Management System (LMS) na organizację

Dzięki modułowi LMS (Learning Management System) możesz oferować swoim pracownikom różnorodne treści szkoleniowe typu push i pull. Promowanie treści związanych ze zdrowiem psychicznym lub prowadzenie regularnych obowiązkowych szkoleń zwiększa zaangażowanie i widoczność, co przyczynia się do zwiększenia świadomości. Poprzez dawanie przykładu i wzbudzanie zainteresowania pracowników tematem, można pobudzić ich ciekawość, co doprowadzi do aktywnego poszukiwania dodatkowych informacji. Programy szkoleniowe, które wyposażają pracowników w umiejętności rozpoznawania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, zapewniają wstępne wsparcie i kierują osoby do odpowiednich zasobów.

Tworzenie kultury wsparcia może mieć kluczowe znaczenie dla promowania zdrowej kultury pracy, która wartościuje dobre samopoczucie pracowników, zmniejszając tym samym stygmatyzację związaną ze zdrowiem psychicznym i zachęcając do otwartej komunikacji.

System może pomóc w monitorowaniu sytuacji w Twoim zespole poprzez regularne rozmowy. Możesz prowadzić dyskusje, podejmować działania, edytować przeszłe i obecne elementy, a także zarządzać tematami, notatkami i follow-upami. Dodatkowo, system umożliwia pracownikom kontaktowanie się z innymi kolegami, którzy posiadają określone umiejętności lub zdolności, aby uzyskać potrzebne wsparcie. W tym samym module pracownicy mogą również prosić swoich kolegów o opinię lub ocenę swoich umiejętności, co może pomóc w identyfikacji obszarów wymagających poprawy. Jasność w komunikacji i oczekiwaniach w miejscu pracy sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i kontroli, zmniejsza stres i niepokój, a w rezultacie wspiera lepsze zdrowie psychiczne pracowników.

kryzys zdrowia psychicznego

Spersonalizowany planu rozwoju – Cornerstone OnDemand

W systemie Cornerstone masz możliwość stworzenia spersonalizowanego planu rozwoju, który idealnie pasuje do konkretnych potrzeb i celów Twojej organizacji, lub skorzystania z jednego z dostępnych szablonów. Posiadanie takiego planu może znacząco przyczynić się do poczucia kierunku, celu oraz motywacji do ciągłego doskonalenia umiejętności i rozwoju zawodowego.

Aby skutecznie wykorzystać planowanie sukcesji w radzeniu sobie z problemami zdrowia psychicznego, organizacje powinny rozważyć stworzenie ram, które obejmują kompetencje związane ze zdrowiem psychicznym jako część kryteriów identyfikacji pracowników o wysokim potencjale. Do tych kompetencji mogą należeć umiejętności takie jak empatia, aktywne słuchanie oraz zarządzanie stresem. Choć Cornerstone oferuje bibliotekę umiejętności, możliwe jest łatwe dostosowanie i dodawanie kolejnych zgodnie z indywidualnymi potrzebami organizacji.

Te umiejętności mogą być oceniane przez menedżerów i kolegów w późniejszym czasie. Możesz również prowadzić programy mentorskie, które łączą doświadczonych pracowników w propagowaniu zdrowia psychicznego z tymi, którzy chcą się uczyć i rozwijać w tym obszarze. Taki program może dostarczyć cennych danych na temat inteligencji emocjonalnej, zarządzania stresem i umiejętności interpersonalnych, co oferuje wgląd w Twoją strategię. Te informacje mogą być przekazywane do modułu nauki, co umożliwia generowanie rekomendacji szkoleń. Twoi pracownicy mogą być bezproblemowo kierowani do działań szkoleniowych, które wzmocnią ich wiedzę.

dobre samopoczucie pracowników

Ponadto, kompetencje mogą być również wykorzystywane do identyfikowania luk kompetencyjnych poprzez korzystanie z funkcji opinii 180 i 360 stopni lub samooceny. Ten kompleksowy cykl opinii sprzyja kulturze ciągłego doskonalenia i pomaga zidentyfikować obszary, w których pracownicy mogą potrzebować dodatkowego wsparcia lub wskazówek. W rezultacie staje się to niezbędnym narzędziem w strategii zdrowia psychicznego organizacji, promującym rozwój osobisty, rozwój zawodowy oraz ogólne zadowolenie pracowników.

Podsumowanie Światowy kryzys zdrowia psychicznego

W obliczu narastających problemów zdrowia psychicznego, organizacje mają wyjątkową szansę do wywierania pozytywnego wpływu. Mogą rozszerzyć zakres planowania sukcesji, interaktywnych szkoleń oraz narzędzi do pomiaru kompetencji, aby włączyć inicjatywy związane ze zdrowiem psychicznym, budując kulturę wsparcia, odporności oraz dobrostanu. Priorytetowe traktowanie zdrowia psychicznego pracowników pozwala organizacjom nie tylko radzić sobie z dzisiejszymi wyzwaniami, ale również prosperować w niepewnym krajobrazie przyszłości.

Karolina Nowak
Engagement Manager/CSOD Consultant

PODZIEL SIĘ NA:

Request a consultation

Do not hesitate to contact us to get the best services! Call us or you can leave your number below and we will contact you.

Zamów konsultację

Masz pytania odnośnie naszej oferty? Zadzwoń lub zostaw swój numer poniżej i my zadzwonimy do Ciebie.

Julia Janowska FORMULARZ KONTAKTOWY

FORMULARZ KONTAKTOWY